A bonsai szó eredetét és jelentését, definiálását és újradefiniálását ismerhetjük megannyi forrásból. Kisebb – nagyobb eltérésekkel, helyenként szinte folklorisztikussá vált legendákkal tarkítva magyarázza a köztudat a bonsai szót. A bonsai fogalom definiálását szándékoltan átlépve, azt – igyekezetünk szerint a helyén kezelve, közelítve mutatjuk be hogyan és hol keressük egyfajta csónin módra a bonsai gyakorlati lehetőségeit…. De mire is? A válasz egyszerű és nélkülözni igyekszik. Nélkülözni igyekszik teóriákat és nélkülözni igyekszik mindent, ami “műélvezeten kívüli”.
A műélvezet lehetőségeit és útját keressük folyamatosan. Hol passzióból, hol belső szükségszerűségből, esetenként pedig kíváncsiságból. Mert a bonsaiban a látványt magát, az okot és az esszenciát keressük, szeretjük. Minden bonsai alakítás, minden bonsai alakítási folyamat a műélvezethez kell vezessen. Minden bonsai praktika és bonsai mester i fogás a bonsai bemutathatóságát, a bonsai maradéktalan élvezhetőségét kell szolgálja.
盆
栽
山
BONSAI MEETS BALLET
Bonsai meets ballet. A bonsai és a ballet általában nem szokott találkozni a kultúra és a művészet berkein belül. Látszólag nincs is közös metszéspontjuk, hiszen eredőjüket tekintve mind a funkció mind a kulturális beágyazottság teljesen más. Ha szempontokat keresünk együtt említésükre, elsőre talán nem is könnyű a dolgunk, hiszen a mozdulatlanság és a mozgás világa kerül most egyszerre szóba. Bonsai kertészettel foglalkozva mégis beszívja gondolatainkat szinte minden ballet mozdulat és arra késztet, gondoljuk végig van e parafrázis lehetőség például a bonsai stílusok és a ballet mozdulatok között. Izgalmasnak ígérkezik a dolog, hiszen olyasmi ez, mint mikor egy festő új témát fedez fel, mint mikor egy tudós új kutatásba kezd vagy mondjuk egy író… OLVASS TOVÁBB…
Posztmodern kazari és privát bonsai rendszer I.
Valaminek az első részében illik elmagyarázni miről is fog szólni a poszt – de ebben az esetben nem lehetünk biztosak benne, hogy ennek itt van – e a helye vagy nem. Lehetne ugyan írni arról, van – e olyan, hogy posztmodern bonsai kazari és lehetne arról is írni, mit is jelentsen ez. Ezek a szavak azonban önmagukban is olyan beszédesek és olyan emblematikus jelentést hordoznak, hogy önmagukban megmagyaráznak mindent és tulajdonképpen csak az a kérdés, érdekel – e minket ez a két szó egymás után leírva… OLVASS TOVÁBB…
Posztmodern kazari és privát bonsai rendszer II.
Ebben a posztban ismét kísérletet teszünk arra, hogy egy nézői szempont szerinti problémára megoldást találjunk. Valamilyet. Valamilyet, ami nem feltétlenül megszokott. Ez a probléma a horizont problémája, melyet meglepő módon a bonsaiok esetében nem a kompozíció egészéhez, hanem az adott fa magasságához viszonyítanak és mindegy milyen magas a néző. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a kiállító felület és a fa magassága között a bonsai asztal az egyetlen tényező, mely magasságának megválasztásával befolyásolható a horizont… OLVASS TOVÁBB…
CRATAEGUS YAMADORI ÁTÜLTETÉS BONSAI TÁLBA
Mikor egy yamadori eljut odáig, hogy bonsai tálba kerülhet általában vagy az van, hogy néhány tálat odakészítünk, hogy bele – bele próbálva eldönthessük melyik tetszik a legjobban vagy kiválasztunk egy bonsai tálat amiben teljesen biztosak vagyunk, hogy meg fog felelni a fához. Ehhez a galagonya yamadori bonsaihoz az utóbbi tálválasztási mód rendelt tálat, mégpedig egy kerek, kék mázas, nem lábakon álló japán bonsai tálat. Mivel a tál belvilága több mint 50%-al kisebb volt mint a gyökérzóna, nem volt elegendő a gyökerek óvatos kezelése. Bele kellett nyúlni a vastag, sok esetben… OLVASS TOVÁBB…
ACER BUERGERIANUM SHOHIN BONSAI ALAPANYAG NEVELÉS
Shohin bonsai alapanyag nevelés. Shohin bonsai alapanyagot nevelni lehet egy-két év alatt és lehet akár évtized alatt is. Az időigény attól függ milyen növényből milyen méretű és stílusú shohint szeretnénk nevelni. Ez persze akkor igaz, ha nem nagyobb növényt fejlesztünk vissza a bűvős 20cm alá – merthogy a shohin bonsaiok maximális magassága a tál peremétől mérve max. 20cm lehet. Szokták kérdezni/mondani, hogy lehet shohin egy valamivel nagyobb fa is, mert azon az esetleges pár centi különbségen semmi nem múlik… OLVASS TOVÁBB…
CRATAEGUS YAMADORI ÉS PRE BONSAI REPOTTING ÉS RESTYLING
A yamadori első tálba ültetése minden esetben izgalmas dolog. Nem lehet előre tudni, az elmúlt években mely gyökér részek tudtak erősödni. Ha megfelelő közegben él a növény, jó eséllyel az fog történni, hogy ahol volt élet az erősebb gyökerekben ott lesz hajszál gyökér… OLVASS TOVÁBB…
PINUS NIGRA PRE BONSAI ALAKÍTÁS PRE BONSAIBÓL
Az alábbiakban egy Pinus nigra pre bonsai látható, mely yamadori – ként indult el és az eltelt évek alatt sok stáción pauzálták már a nyarak, hogy elérhesse jelenlegi állapotát. Sok alakításon ment már keresztül, hogy “közelebb szelídíthessük” a törzset önmagához és mindehhez az ágakat is… OLVASS TOVÁBB…
JUNIPERUS CHINENSIS ‘ITOIGAWA’ BONSAI RESTYLING
Egy “túllombosodott’ Juniperus chinensis ‘Itoigawa’ bonsai (szinte) mindig jó alany a bonsai drótozásra. A Marczika Bonsai Stúdióban járva került kéz közé a növény, melyet tulajdonosa szeretett volna rendbetetetni. Cél volt, hogy a növény beültetése és jellege ne változzon, illetve, hogy a meglévő ágakból a növény lehetőleg ne veszítsen. Ilyen kötött feltételek szerint kellett dolgozni, mely bizonyos szempontból igen tanulságos volt. Viszonylag hamar kiderült, hogy az előttem alakító… OLVASS TOVÁBB
ACER PALMATUM PRE BONSAI LEVÉLMETSZÉSE ÉS DRÓTOZÁSA
Ez a Japán juhar pre bonsai egy kertészeti alapanyagból indult ki öt évvel ezelőtt. Egy nagy földlabdán élt két méteres növényként – akárcsak egy túl méretes kokedama. Az első évben konténerezve lett és csak a második és harmadik évben lett visszavágva két lépcsőben a jelenlegi magasságára. Nem volt teljesen rendben a nebari rész, ezért két év légbujtással megváltunk az eredeti gyökérrendszertől és… OLVASS TOVÁBB
PINUS NIGRA PRE BONSAI KÉTSZER NYERSEN
Yamadori alapanyagot jól begyűjteni igényel némi tapasztalatot. Ha a begyűjtést követően megmarad a bonsai alapanyag, még mindig érdemes pár évet várni az első alakításokkal. Az alakításokat megelőzően fontos, hogy jó kondícióba hozzuk a növényeket (megfelelő talaj használat, hajtás / rügy válogatás, megfelelő tápozás, stb…). Ezek után már hozzá lehet nyúlni a növényekhez és kondíciójuknak megfelelően alakítani őket. Az alábbi felvételeken látható Pinus nigra… OLVASS TOVÁBB…
ACER PALMATUM YOSE UE KIFU BONSAI
A yose ue (csoportos ültetésű) bonsai stílus könnyen teremt hangulatot a bonsai kijelzőkön. Fenntartása, alakítása ugyan kicsit körülményes lehet mégis nagyon megéri “bajlódni” az ilyen összeültetésekkel. Shohin méretben még inkább csak gegként hat, de kifu méretben már egészen sok lehetőségünk van a részletek kialakítására és bemutatására. Önállóan kiállítva (fő növényként) is nagyszerű lehet egy yose ue bonsai és… OLVASS TOVÁBB…
ACER BUERGERIANUM TRAINING SHOHINNAK
Ez az Acer buergerianum egy kisebb japán nevelőkonténerből lett felültetve. Eredetileg szinte tiszta kavicsban volt és a gyökere rendesen túl fejlődte a rendelkezésére álló helyet. Ennek ellenére megvettem és nekiláttam helyrerakni. Elkezdtem kitisztítani az ágrendszert, stb, stb… Ezt követően betettem egy nagyobb nevelőedénybe és bőséges tápozás mellett Aburakazu és Biogold váltogatásával teljesen… OLVASS TOVÁBB…
CRATAEGUS MONOGYNA – EGYBIBÉS GALAGONYA BONSAI YAMADORI ALAPANYAGBÓL
Ez a Crataegus monogyna (Egybibés galagonya) 2012. tavaszán lett yamadoriként begyűjtve. Nem sok ág lett fennhagyva rajta. Majdnem hogy nulláról lett felépítve az ágrendszere. Első beültetésekor akadama, égetett agyaggranulátum (liapor) és tőzeg keverékébe került. A közegre jól reagált a növény és az öntözés – vízháztartás sem jelentett… OLVASS TOVÁBB
JUNIPERUS CHINENSIS ‘ITOIGAWA’ PRE BONSAI – BÓL SAIKEI
Adott egy törpe növekedésű Kínai boróka ( Juniperus chinensis ‘Itoigawa’ ). Shohin méret. Moyogi stílus szerűen csavarodó törzse két szemközti oldalán shari fut végig. Pre bonsai szerűen előnevelt ágrendszerrel rendelkezik. A növény “szerkezete” a jövőre nézve alapvetően három út lehetőségét veti fel: bunjin, moyogi, han kengai. Mind három lehetőség csak kompromisszumok árán volna elérhető. Ezért valami még hiányzik a… OLVASS TOVÁBB
JUNIPERUS CHINENSIS ‘ITOIGAWA’ (RE)STYLING
A bonsai alapanyagokhoz nem érdemes “nekifutásból” hozzányúlni. Érdemes több – kevesebb időt tölteni a nézegetésükkel. Érdemes ismerkedni a meglévő ágak struktúrájával, a törzzsel, az esetleges talajfelszín alatt található részekkel (“rejtett nebari”, körbefutó gyökerek, korhadó deadwood részek, stb…). Dőlésszöget választunk, fő nézőpontot keresünk, latolgatjuk az ágak elrendezését. Mikor már minden készen áll a fa… OLVASS TOVÁBB
盆
栽
プ
ラ
ク
テ
ィ
ス
JUNIPERUS BONSAI ÉS SHOHIN
Egy kisebb boróka alapanyagból is hamar – akár pár év alatt is jó és kiállításkész shohin bonsai nevelhető. Ha a fentebb említett előnyős tulajdonságok nem lennének elegendőek a borókákkal (Juniperus félékkel) való foglalatoskodásra, egy még erősebb ok, érv – mely ugyan lehet objektív de szubjektív “taggeléssel” talán még erősebb a felemlítés – az egyik legideálisabb bonsai alapanyag a klasszikus és modern japán OLVASS TOVÁBB…
HÁROM TIPP ARRA, MIBŐL NEVELJ OLCSÓN SHOHIN BONSAI FÁT
Ha valaki abban a cipőben jár, hogy a kertjében sok bonsai veszi körül, de mindig szeretne valami újdonsággal babrálni, vagy éppen most jött rá, hogy shohin bonsai fákat (is) szeretne maga kinevelni, vagy egyszerűen nem tud rá sokat áldozni, de szeretne pár shohin bonsait, annak illetve azoknak ajánlható számos bonsai alapanyag, amit szinte aprópénzért be lehet szerezni… OLVASS TOVÁBB…
PINUS THUNBERGII VS. NIGRA
A hosszú tűs fenyők közül az Európában honosaknak csak egy kis része gyűjthető (yamadorinak) Magyarországon. A történelmi emlékezet sem jegyzi ma már nagyon az Alföld egykori mugokkal borított jellegét, nem nagyon van mugo, de nem csak a Pinus mugo de sok más szomszédos terület gazdagabb a mai Kárpátmedencénél Pinus – okban. Mégsem olyan rossz a helyzet, sőt a Fekete fenyőnek köszönhetően… OLVASS TOVÁBB…
KITSIMONO BONSAI LABOR #04.
Ebben a Kitsimono bonsai labor #04. c. posztban a fő téma a tavaszi bonsai tápozás mellett a Green king lesz. A tavaszi bonsai tápozás azért, mert a növény indulása függ tőle, amitől meg a növény egész nyári fejlődése függ – szóval megér pár sort a dolog. A Green king meg azért, mert bármilyen furcsa is legyen, de divatos bonsai tápanyag és feltételeztük, hogy ez nem véletlen. A Green king használata technikailag… OLVASS TOVÁBB…
KITSIMONO – BONSAI LABOR #03.
A boróka bonsai fákat nevelő bonsai kertészek bosszúságára időnként előfordul, hogy minden óvintézkedés ellenére, látszólag minden ok nélkül rövid idő alatt elszárad egy féltve őrzött kedvenc bonsai vagy pre bonsai. Elsőre az tűnik logikusnak, hogy atkás fertőzésben keressük az okot és egyre erősebb… OLVASS TOVÁBB…
KITSIMONO – BONSAI LABOR #01.
Bonsai tápozás, bonsai tápoldatozás, bonsai kondicionálás. Hogy mikor, miből, mennyit? Gyakori kérdés és a gyakorlati alkalmazásban is nehéz visszaigazolásokat keresni, mert nem minden bonsai tápozási módszer eredménye ellenőrizhető és nem minden esetben van összehasonlítási alap – az általunk használttal szemben – más tápanyagokkal. A bonsai tápozása vagy tápoldatozása kérdést általában… OLVASS TOVÁBB
KITSIMONO – BONSAI LABOR #02.
Egy elég meleg nyár van lassan mögöttünk. A növények kánikulában rendesen túl vannak hajszolva. A nappali 30°C feletti hőmérséklet, a perzselő nap, az állandóan nyitott gázcsere nyílások, a majdnem felforrt hajszál gyökerek, a szinte belobbanó tápanyag a talajban, az estére már kókadó levelek a shohinokon…OLVASS TOVÁBB
CSEND A HÓBAN
A bonsai telelőben télen csend van és nyugalom. Nem reccsennek a jinek, nem csattognak fémesen a bonsai ollók, nem zörögnek a bonsai drót tekercsek. Nincs igazán teendő. Maximum öntözni lehet ilyenkor a bonsai fákat, de azt is csak akkor, ha éppen nem fagy. Ha esik a hó, akkor készíthetünk pár behavazott… OLVASS TOVÁBB…
BONSAI KUSAMONO ÉS KOKEDAMA TAVASZ A KERTBEN
Tavasszal a bonsai, kusamono és kokedama rajongók kertjében megnő a teendők száma. Kiteleltetni, a teleltető közeget komposztálni vagy elvitetni, a bonsai és kusamono növények talajfelszínéről a teleltető közeg maradékait letisztítani, kihelyezni mindent újra a parapetekre, permetezni, átültetni, újra moházni, metszeni, drótozni, alakítani, sebeket kezelni, öntözni, bonsai tálakat keresni, rendelni, venni és használatba venni…. OLVASS TOVÁBB
Bonsai alakítási bemutató (bonsai demo) Tirpák Bálinttal és Rácz Györggyel az Egyetemi Bonsai Clubban
Bonsai alakítási bemutató volt az Egyetemi Bonsai Clubban. Rácz György is hasonlóan mint Bálint, yamadori alapanyagot hozott. Bálint a Marczika Bonsai Stúdió által – az alakítási bemutatóra biztosított – Pinus sylvestris pre bonsait hozta. Az előnevelt alapanyag eredete ugyan yamadori volt, de a kiszedést követően eltelt éveknek köszönhetően a fa számos lerövidült hajtással és ággal rendelkezett. Szinte tálcán kínálta a literati stílust, de a végeredmény egy bonsai stílus “ötvözetben” öltött új alakot. Az Erdei fenyő végül a shakan és a literati bonsai stílusok jegyeit ötvözve lett befejezve. A fának a következő évben elsősorban erősödnie kell majd. Azt követően pedig a bonsai tálválasztás lesz a feladat.