Kusamono, shitakusa, grass bonsai, orchidea kusamono, kokedama hagyományosan és experimentális mono no aware art – ként. Hagyománytisztelet és kísérletezés a lágyszárú növények japán kertművészeti irányzatain belül. Tokonoma box – okba, tokonoma fülkékbe és kiállítási felületekre, installációkhoz, interior – enterieur – enteriőr – design elemként beltérre és kültérre japánkertekbe.
A Balaton a kusamono és az ikebana határán
A Balaton számos vadvirág és fűféle otthona, úgy a közvetlen környezete mint a parttól távoli részei. A tó mindenki számára nádasokkal egybekötve ismert – mint a tavak általában. Nád nélkül a Balaton elképzelhetetlen és a nádas a vadkacsák, a hattyúk, siklók és halak nélkül nem is volna igazi fogalom. Ahogyan a bonsai világában is jelen van az a vonal… OLVASS TOVÁBB…
Equisetum トクサ – TOKUSA – MONO
TOKUSA – MONO vagy pontosabban Equisetum scirpoides kusamono. A szójáték abból ered, hogy a “Tokusa” japán szó zsurlót takar, ami tavak közvetlen közelében él, így tekinthető tó-kusamonónak a növényből készített “grass bonsai”. A növény kokedama előélete picit árnyalja és progresszív irányba tereli a lehetőségeket, de pont ezért választottunk hozzá egy irreguláris kusamono tálat, hogy passzoljanak a dolgok és reménykedtünk egyúttal abban, hogy… OLVASS TOVÁBB…
Nyári kusamono rózsaszín és zöld hangulatban
A nyári időszak, a nyár közepe sok szempontból nem kedvezhet a hangulatos kusamono display kialakításához. A kusamonónak beültetett növények közül a legtöbben már elvirágzottak és a termést érlelő vagy csak leveleikkel díszítő példányok nem nyújtanak olyan attraktív látványt, mint tavasszal. Az üde zöld tavaszi levélszínt lassanként felváltja az érettebb, sötétebb színhangulat… OLVASS TOVÁBB…
Kusamono utolsó idei virágokkal
Hogy kusamononak lehet – e nevezni, vagy inkább a kokedama kalapja alá venni ezt az összeültetést – lehet is kérdés meg nem is. Ha pusztán dísznövényként tekintünk a dologra, nincs igazi jelentősége, a növények megférnek egymás mellett, van terük a kokedama alátéten és hozzák a OLVASS TOVÁBB…
Csak moha kusamono – shita – kakejiku
Csak moha kusamono – shita – kakejiku. Frissen beültetett moha egy kisméretű kusamono tálban. Mininek még talán nem nevezhető, de meglehetősen apró a dolog, mindössze 5.5 cm a legnagyobb átmérője. A moha Sphagnumot rejt… OLVASS TOVÁBB…
Minimál kusamono, tenpai és kakejiku
Minimál kusamono, tenpai és kakejiku. Ezekkel igyekeztünk hangulatot teremteni. Nem mindig tesz jót a növények gazdag választéka, nem mindig cél a buja aljnövényzetet bemutató illuzionizmus a kusamono – k világában. Ahogy mondani szokás – “A kevesebb néha több.” és nem csak több, de teljesen más hangulat kifejező eszköze, mint… OLVASS TOVÁBB…
Téli kusamono – winter grass bonsai kakejiku – val
A téli kusamono megjelenések színszegénységét jól ellensúlyozhatja a kusamono tál amibe ültetve van a növény együttes. Egy színesebb tál hatását tovább erősíthetjük egy hasonló színvilágú kakejiku – val. Így a kompozíció télies látványa izgalmasabbá tehető és eltolható abba az irányba… OLVASS TOVÁBB…
Orchidea kusamono experimentális bonsai tálban
Adott egy experimentális, ha tetszik irreguláris mázatlan bonsai tál. Adott két orchidea, egy páfrány és minden más, ami kertészeti értelemben szükséges lehet ( ültető közeg, bonsai szerszámok, alátét, bonsai drót, stb… ). Ebből csak olyan orchidea kusamono kompozíciót lehet létrehozni, ami nem csak hogy nem szokványos, de méretét tekintve sem un. accent plant lesz, hanem önálló műfajt megvalósító kusamono. Shitakusa – ként nehéz is volna elképzelni… OLVASS TOVÁBB
Tolumnia orchidea kusamono
Tolumnia orchidea kusamono. A Tolumnia orchidea egyike azon apró virágú, nem nagy termetű orchideáknak, melyeknél nem kell számolnunk vastag virágszárakkal, nagy bulbákkal, viszont gyökérzetének jellegéből adódóan kis méretű élőhelyet is elegendő neki biztosítani – kitűnően alkalmas kusamono és shitakusa ültetésekhez. Vékony virágszárának végén számos apró virág nyílik, mely több féle… OLVASS TOVÁBB
Orchidea, keto, moha, kerámia alátét és kokedama koncept
Orchidea kusamono alapanyagot keresni némi körültekintést igényel. Túl a tartási igényeken és a fenntarthatóság technikai és kertészeti értelemben vett biztosításán egyéb (esztétikai) igényekre is érdemes figyelni. Szempont például, hogy a növény mekkora bulbával rendelkezik és milyen mértékű dúsulásra számíthatunk, hogyan hagyja el a levélzet a bulbákat, a levélméretek milyen magas virágszárakhoz és virágméretekhez társulnak. OLVASS TOVÁBB
Téli kusamono display ’ ben
A ” grass bonsai ” néven is ismert (eredendően) japán kertművészeti ág, nem csak szép, de tiszta, megkapó, békés és egyszerre hagyomány hordozó és egyszerre folyamatosan újító. Érzékeny és kifejező művészet, mely hangulatteremtő képességével válik önmaga kifejezésévé. Sokszor nem könnyű feladat kusamono kompozíciót úgy létrehozni, hogy ne csak „bájos” legyen, de szép is. Még pontosabban rejtsen magában olyan szépséget, mely… OLVASS TOVÁBB
Kusamono tokonoma kijelzőn
Harangvirág, borosüveg alatt lapult szúnyog, bortól kidőlt béka és tatami. Nagyjából ezekkel a fő motívumokkal lehet leírni a képen látható kusamono összeültetést / kompozíciót. Az első látásra egyszerűen csak nagy méretű kusamono “display” történetet hordoz és minden részlete ennek megfelelően van igazítva egymáshoz. A japán szabályok és a… OLVASS TOVÁBB
Howeara ‘Lava Burst’ kusamono
A legegyszerűbb kusamono ültetések többnyire egyféle növényből állnak. Ezeknek időre van szükségük, mire beérnek, besűrűsödnek, de virágzás esetén a friss kusamono – k is látványosak lehetnek. A viszonylag könnyen elérhető Howeara ‘Lava Burst’ orchidea igazán ideális… OLVASS TOVÁBB…
Mi az a kusamono?
Aki kusamono – t néz, lágyszárú növényt vagy növényeket lát bonsai tálba, vagy kusamono tálba ültetve. A kusamono általában nem túl nagy méretű. Évelőkből, páfrányokból, szukkulensekből, fűfélékből, orchideákból készítik leggyakrabban. Ritkábban szerepelnek cserjék, lombhullató fák magoncai, vízi vagy vízközelben élő, lápi növények, epifiták kusamonoként. Méretüket tekintve a pár centistől akár a méteres magasságig jelenhetnek meg. A nagyobb méretűek leginkább fűfélékből, vagy nagyobb termetű orchideákból kerülnek ki. A beültetést tekintve megjelenhetnek bonsai tálban, kusamono tálban, japán tetőcserepek és kúpcserepek homorú oldalán, ibigawa és kurama köveken, kőlapokon – akár átfúrt chawan – ban.
Egy kusamono lehet öncélú növényi dekoráció, ábrázolhat aljnövényzetet (ez esetben shitakusa), ábrázolhat hegyi növényzetet, vagy kiragadhat egyetlen növényt környezetéből – azt szépművészet szerűen jelenítve meg. A kusamono funkciója a japán kertkultúrában többféle lehet:
– Lehet a kertbe lépő vendégeknek köszönő növény
– Hangulati elem japánkertben vagy bonsai kertben
– Lakáson vagy házon belül, tokonoma – ba kihelyezve dekoráció, mely az aktuális évszakot szimbolizálja az enteriőrben
– Kiegészítő növény kihelyezett vagy kiállított bonsai mellett
– Kiegészítő növény kihelyezett vagy kiállított suiseki mellett
Mi az a kokedama?
A kokedama attól kokedama, hogy a szemlélt növény amit annak nevezünk olyan gömb alakúra gyúrt földlabdában él, amit moha borít be kívülről. A kokedama néven nevezett növények sokfélék lehetnek. Többnyire lágyszárúak (fűfélék, páfrányok, orchideák, zsurlók, stb.), de lehetnek cserjék, fák, akár fenyőfélék is.