pinus thunbergii nigra bonsai leafs kuromatsu japanese and europe (1)

A hosszú tűs fenyők közül az Európában honosaknak csak egy kis része gyűjthető (yamadorinak) Magyarországon. A történelmi emlékezet sem jegyzi ma már nagyon az Alföld egykori mugokkal borított jellegét, nem nagyon van mugo, de nem csak a Pinus mugo de sok más szomszédos terület gazdagabb a mai Kárpátmedencénél Pinus – okban. Mégsem olyan rossz a helyzet, sőt a Fekete fenyőnek köszönhetően nagyon is jó lehetőségünk van bonsaiosként… De mire is?
A Japánban honos Pinus thunbergii – Japán feketefenyő – egy olyan emblematikus alakja a tradicionális japán bonsai világának, mint a Prunus mume, a Diospyros kaki, az Acer palmatum ‘Shishigashira’, a Chaenomeles japonica vagy éppen az Acer buergerianum. A Japán feketefenyők azonban nehezen beszerezhetőek – hiszen a bonsaiosok nem igen érik be oltványokkal – és yamadorival gyűjteni még annyira sincs esélyünk, hiszen nem lelhető fel erdőalkotóként nálunk. Azonban az európai Fekete fenyő, a Pinus nigra nagyon is fellelhető és minden tekintetben alkalmas arra, hogy helyettesítsük bonsai gyűjteményünkben a thunbergii szerepét. A kompromisszum amire esetében szükség van nem nagy, a hordozott előnyök jócskán felülírják a különbségeket és nem is fog senkit érdekelni, hogy miért NEM thunbergii az a bonsai, ha egyszer jó…

pinus thunbergii nigra bonsai leafs kuromatsu japanese and europe (2)

A thunbergii és a nigra is egyaránt hosszútűs fenyő. A tűlevelek közt nincs sok különbség. Míg a thunbergii picit kisebb szögben zárja tűleveleit, addig a nigra picit nagyobb szögben. A thunbergii levélszíne picit világosabb mint a nigráé, ezért sok esetben a kezdőbb bonsaiosok azt gondolhatják a thunbergii bonsaiok láttán, hogy a növény esetleg tápanyag hiányos. Mindkettő tűlevél mérete egyforma mértékben törpíthető és mindkettő hasonlóan jól reagál a teljes és részleges rügykitörésekre egyaránt. A thunbergii valamivel érzékenyebb a túllocsolásra, a nigra – nálunk – az éghajlati körülmények miatt szívósabb. Kérgezetre nincs jelentős különbség bonsaios szempontból. A Fekete fenyő tökéletesen alkalmas arra, hogy a Japán feketefenyőt kiváltsuk/helyettesítsük vele. Könnyen hozzájuthatunk a nigrához akár kertészetekben, akár bonsai kertészetekben és yamadori szempontjából itt miénk a terep.

bonsai restyling pinus nigra bonsai fenyo european black pine matsu kitsimono (1)

A thunbergii és a nigra egyaránt jól bírja a bonsai drótozást és az erőteljesebb hajlításokat is – természetesen ha a megfelelő időben történik mindez. Ellenségük nem nagyon van. Atka nem nagyon keresi, esetleg pajzstetű jelenik meg az új hajtásokon, de ez feltűnő és könnyen kezelhető. A rügyeket pusztító hernyókra persze figyelni kell, de szerencsére ez is igen ritka esetekben fordul elő. A Tűkarcgomba lehet egyedül komoly ellenfél, de ezt is hamar észre lehet venni és ha nem is sikerült időben permetezni, a beteg tűlevelek kiszedésével – ha csak nem túl előrehaladott a dolog – normalizálódik a helyzet.

Talajt tekintve mindkét fenyő kedveli az akadama és kiryu keveréket. A gyökérzettel szimbiózisban élő gombák és az egészséges gyökérzet érdekében érdemes egy kis apró szemű szenet keverni ültetőközegükbe. Mindenképpen tartsuk napos, világos helyen és tápozzuk természetes trágyákkal őket.

Kommentek

comments