crataegus monogyna yamadori egybibes galagonya kitsimono

Yamadori. A természet ódon nyugalma és az erdő csendjébe rejtett hangok, neszek. Dámok és tavaszi napsütés. Öreg galagonyásban járunk. Járjuk a vadak rágta yamadori jelölteket és válogatunk, melyiknek álljunk neki. Rövid idő után egy lankán meg is van a kiszemelt “pre yamadori”. A galagonya lombkoronája úgy 3 méter magasan tetőzik. A felső nagyjából 2.5 méter gondolkodás nélkül repül, majd azt követően minden más felesleges ág is. Aztán kiásás, csomagolás, hazaszállítás. Konténerezés, öntözés, nőni hagyás. Időnként óvatos ritkítás, még óvatosabb tápozás. Hajtás és ágválogatás, drótozás, metszés és már inkább erőteljes tápozás. Levélmetszés, drót levágás, újradrótozás. Sok öntözés…

crataegus monogyna bonsai egybibes galagonya bonsaj yamadori styling alakitas kitsimono (8)

A Crataegus monogyna egy – jó értelemben véve – agresszív növény. Erélyes növekedésű, intenzíven gyökeresedő. Nem sok gond van vele. Laza talajban tartva szinte mindennek ellenáll. Egyedül a Lisztharmat és az atka amikre figyelni kell a galagonyáknál, de ez is csak abból adódik, hogy a Rosaceae – k közül kerülnek ki.

Ez a Crataegus monogyna (Egybibés galagonya) 2012. tavaszán lett yamadoriként begyűjtve. Nem sok ág lett fennhagyva rajta. Majdnem hogy nulláról lett felépítve az ágrendszere. Első beültetésekor akadama, égetett agyaggranulátum (liapor) és tőzeg keverékébe került. A közegre jól reagált a növény és az öntözés – vízháztartás sem jelentett gondot még a nyári kánikulákban sem.

A galagonyákra jellemzően, idén tavasszal “egyik pillanatról a másikra” kezdett hajtani. Nem volt idő várni, azonnal bele kellett fogni a bonsai alakításba. Ez természetesen a tavalyi drótozás leszedésével indult. Csonkok, hegek és túlkalluszosodások(!) eltávolításával folytatódott és a kisebb metszéseket követően a (pre) bonsai drótozása lett a meghatározó bonsai alakítási folyamat.

crataegus monogyna bonsai egybibes galagonya bonsaj yamadori styling alakitas kitsimono (5)

A bonsai drótozása sosem könnyű feladat egy ágakban és hajtásokban gazdag galagonya esetében. Számtalan apró tövis edzi a bonsai alakító türelmét és kezét. A szem előtt tartott cél persze feledteti mindezt és a végére minden ágra felkerül az eloxált alumínium drót.

TIPP: Érdemes az eloxált alumínium drótok (bonsai drótok) közt jobban szétnézni. A különféle gyártmányú bonsai drótok különféle lágysággal bírnak ugyanazon átmérők esetében. Lágyabb hajtásokat érdemes lehet lágyabb dróttal és feszesebb hajtásokat érdemes esetleg merevebb bonsai drótokkal drótozni.

crataegus monogyna bonsai egybibes galagonya bonsaj yamadori styling alakitas kitsimono (3)

crataegus monogyna bonsai egybibes galagonya bonsaj yamadori styling alakitas kitsimono (2)

A drótozás befejezése után szemlélve a növényt, azon tűnődtünk, milyen bonsai stílusnak felel meg leginkább ez a galagonya. Elsőre a han kengai (félkaszkád) bonsai stílus amire gondoltunk, de nem teljesen egyértelmű, mert a shakan bonsai stílus jegyeit is legalább annyira magán viseli a fa. Ezt a kérdést úgy tűnik a bonsai tál választás fogja helyre tenni. Mondhatni, a bonsai tál választás felől is meg lehet közelíteni a kérdést, de ez már egy másik történet lesz. Most arra lesz szükséges koncentrálni, hogy a növény megfelelő tavaszi indító tápozást kapjon és a metszéseket időben végezzük, hagyva egy-két szívóhajtást a gyökérzóna kedvéért (is). Ha minden jól megy, nyáron lehet levélmetszésben gondolkodni, mert szinte biztos, hogy a drótok addigra bevágnak majd az ágakba. Akkor le lehet majd szedni a drótokat és valószínűleg érdemes lesz az egészet újra drótozni

crataegus monogyna bonsai egybibes galagonya bonsaj yamadori styling alakitas kitsimono (7)

Kommentek

comments