Nyár végi bonsai tápozás és fisch emulsion

 

kitsimono bonsai fertilizer fertiliser tapozas tapoldat fisch emulsion (1)

Egy elég meleg nyár van lassan mögöttünk. A növények kánikulában rendesen túl vannak hajszolva. A nappali 30°C feletti hőmérséklet, a perzselő nap, az állandóan nyitott gázcsere nyílások, a majdnem felforrt hajszál gyökerek, a szinte belobbanó tápanyag a talajban, az estére már kókadó levelek a shohinokon… Gyakrabban kell öntöznünk, hogy a növények ne száradjanak vagy égjenek meg. A korábban kijuttatott tápanyagok után normál esetben már nem kellene az ősz előtt trágyázni. Legalábbis lassú lebomlású, talajkontakttal bomló természetes trágyákkal már nem – mivel egyszerűen nincs annyi idő. A hónap végén már nem kellene tápanyagokkal terhelni a növények gyökereit. Vagy mégis?

A kánikulával folyamatosan küzdő növények le tudnak gyengülni (főleg a shohin és kifu méretűek), még akkor is, ha egyébként rendesen tápoztunk egész nyáron át. Augusztusban még van egy gyökeresedési periódus, amihez azért jól jön a növénynek egy kis “grátisz” tápanyag. Ilyenkor érdemes a maximum két hétig aktív tápanyagokat használni. Ezek persze sok esetben műtrágyák, amit érdemes volna elkerülni. Ilyenkor jól jön a hal emulzió. Pont erre az időszakra való. Természetes tápanyag, 10 – 14 napig aktív csupán és igen jól reagálnak rá a növények.

kitsimono bonsai fertilizer fertiliser tapozas tapoldat fisch emulsion (2)

TIPP: Kánikulában a délutáni – esti locsolásnál érdemes megvárni, amíg a bonsaiok földlabdája is hűl valamennyit. Nagy sokknak tesszük ki a gyökérzetet, ha a felhevült hajszálgyökérzetet hirtelen hűtjük le a hideg öntözővízzel.

Nincsen nehéz dolgunk. Csupán választunk, hogy öntözővízhez keverjük, vagy fogunk egy szívatótálcát és beleállítjuk a növényeket a Fisch emulsion oldatba. (Szívatótálcát a szaporító ládákhoz használnak. Bármelyik mezőgazdasági vagy gazdaboltban hozzájuthatunk kb. 600Ft – os áron.) Ha öntözővízhez keverjük, akkor érdemes úgy eljárni, hogy a lombot is gazdagon megöntözzük vele, hogy levéltrágya szerűen is tudjon hatni. A felszívatás annyiban jobb, hogy kevesebb lesz a veszteség – ily módon költséghatékonyabb – és nem lesz minden halszagú a kertben. Fogjuk a Fisch emulsion flakonját, a kellő mennyiséget a szívatótálcába öntjük és felhígítjuk vízzel. Nincs más dolgunk, mint a növényeket beleállítjuk 30 – 60 percre, majd lecsepegtetjük és visszakerülhetnek a helyükre. Ezzel a módszerrel a kusamono növényeken, sőt a kokedamákon is nagyot segítünk. Nem érdemes kihagyni…

Kommentek

comments