bonsai fertilizer bonsai tapozasa green king greenking kitsimono practice (7)

Ebben a Kitsimono bonsai labor #04. c. posztban a fő téma a tavaszi bonsai tápozás mellett a Green king lesz. A tavaszi bonsai tápozás azért, mert a növény indulása függ tőle, amitől meg a növény egész nyári fejlődése függ – szóval megér pár sort a dolog. A Green king meg azért, mert bármilyen furcsa is legyen, de divatos bonsai tápanyag és feltételeztük, hogy ez nem véletlen. A Green king használata technikailag viszont átgondolandó, mielőtt megszórjuk vele a növényeket. Ne gondoljunk nagy dolgokra, csak egy-két apróságra ami tulajdonképpen a felhasználónak kedvez és ezzel a növénynek is. De egyenlőre vissza a kályhához és álljon itt pár sor a tavaszi bonsai tápozásról.

Mikor kezdjük?

Átültetett bonsaiok esetében a gyökérzet regenerálódása érdekében 3-4 hetet érdemes várni az első tavaszi tápozással – ellenkező esetben megégethetjük a hajszálgyökereket, ami súlyos élettani következményekkel is járhat. Ha ezen az időszakon túl vagyunk, vagy a növényt a kérdéses szezonban nem ültetjük át, akkor viszont a növények kihajtásával egy időben nyugodtan ki lehet tenni a bonsai tápanyagokat. Arra érdemes gondolni, hogy a tápanyag aktivizálódása mennyi időt vesz igénybe (pl. a Biogold 1-1,5 hét alatt lesz aktív), érdemes lehet annyival előbb kihelyezni, mint ahogyan szeretnénk a tápanyag jelenlétet… szóval a gyakorlatban ez nagyjából azt jelenti, hogy a rügyek duzzadása után nem sokkal már ki lehet tenni a legtöbb tápanyagot (ha csak nem friss átültetésekről beszélünk).

Mennyit adjunk?

A termékleíráshoz képest adhatunk egy icipicivel többet tavasszal. A tavaszi indító tápozásnál ne legyen tápanyag hiány. A jó kezdet, a jó indulás kihat az egész tavaszi és a nyári kondícióra, sőt a jövő évi virágzásra és termésbeérésre is!

bonsai fertilizer bonsai tapozasa green king greenking kitsimono practice (9)

A Green king N-P-K aránya 6-5-2. Nem véletlen, hogy neves japán bonsai kertészetek, és az un. profi bonsaiosok előszeretettel alkalmazzák. Szerves tápanyag, ami lassan bomlik. Ahhoz hogy optimális legyen a bomlás és a tápanyag leadás lehetőség szerint nedvesen kell tartani a kihelyezést követően. Sok esetben találkozhatunk azzal, hogy japán bonsai blogolók leírják, hogy a Green king – et Tamahi – val és Aburakazu – val együtt használják. Több féle keverési arány ismert, de a leg általánosabb a 2/3 – Green king és az 1/6 – Tamahi és 1/6 – Aburakazu. Ezt a tápanyag keveréket viszont nem érdemes közvetlen a talajra telibe szórni. Egyrészt azért nem, mert az Aburakazu – t és a Tamahi – t leeszik a csigák, másrészt azért, mert ha túladagolnánk, vagy túl sok esőt követően korán mosódik be a talajba, az első kánikulákkal egyidőben belobbanhat a talajban és megégetheti a növényt.

Ezért érdemes teafilterbe helyezni, adagokra kiporciózni és így kihelyezni – így összeszedhető, leállítható a tápozás szükség esetén (!). A közösségi média bonsaios kapcsolatrendszere és a bonsai blogok világa ilyenkor tele van a Green king – et teafilterbe helyezők fotóival és posztjaival. Mindenki készül a tavaszi bonsai trágyázásra… A teafilternek köszönhetően a víz gond nélkül átjárja a tápanyag keveréket és könnyedén át is mossa rajta a tápanyagot ami így bejut a talajba. Nem a legesztétikusabb megoldás, de kit érdekel, ha a tápozott bonsai jól fejlődik…

bonsai fertilizer bonsai tapozasa green king greenking kitsimono practice (10)
bonsai fertilizer bonsai tapozasa green king greenking kitsimono practice (11)
bonsai fertilizer bonsai tapozasa green king greenking kitsimono practice (12)

Miért használjuk? A válasz talán gyermeteg, de védhető érv is egyben. Olyan bonsai kertészek és kertészetek tápoznak ezzel a keverékkel, hogy nem lehet kérdés, jó – e ez a módszer. Az egyedüli kérdés az lehet, befolyásolja – e az éghajlat a tápanyag keverék működését. Erre az a válasz, hogy nem számottevő mértékben. Különben is, a puding próbája az…

Kommentek

comments