bonsai teleltetes ho snow winter (1)

A bonsai telelőben télen csend van és nyugalom. Nem reccsennek a jinek, nem csattognak fémesen a bonsai ollók, nem zörögnek a bonsai drót tekercsek. Nincs igazán teendő. Maximum öntözni lehet ilyenkor a bonsai fákat, de azt is csak akkor, ha éppen nem fagy. Ha esik a hó, akkor készíthetünk pár behavazott bonsai fotót ugyan, de ez is kevés ahhoz, hogy elteljen a tél. Ilyenkor persze megy a diskurzus a legtöbb közösségi oldalon, mikor és mit lehet tenni a fákkal. Láthatjuk a tőlünk távolabbi országokban bonsaiozók téli alakítós fotóit. Láthatjuk a jobbnál jobb “before – after” posztokat. A végén odáig lelkesedik a bonsai kertész, hogy megkeresi azokat az érveket, melyek szerint ilyenkor kell bonsait alakítani és a végén bele is vág.

bonsai teleltetes ho snow winter (13)

Január, február, itt a nyár! – szokták mondani. De állítsuk meg egy picit a gondolat áramlást és mielőtt “rámennénk” a fára, nyomjunk egy reset – et. Fussunk neki még egyszer és gondoljuk át, érdemes – e hozzá nyúlni a fákhoz. Hogyan működik ez magyarországi időjárási és éghajlati viszonyok között?

Borókák és fenyők:

Igen is és nem is. Erős hajlításokat, nagy lomb kurtítást, komolyabb metszéseket érdemes kihagyni a boróka és fenyő bonsai – ok esetében. Érdemes elhalasztani a tél legvégére. Különösen igaz ez a deadwood alakításokra (jin és shari). Ugyan sok helyen lehet olvasni/hallani, hogy a tél a legjobb időszak a deadwood készítésre, de érdemes arra is gondolni, hogy az erősen sebzett törzsek és ágak mennyi ideig kénytelenek száradni a keringés megindulása előtt? Jó – e az, ha a növényben lévő sejtnyomást leejtjük jóval tavasz előtt? Jó – e az, ha legyengítjük a növényt tavaszra?

Ha alaposak és óvatosak vagyunk, akkor majdnem biztos, hogy kiheveri a növény a jin és shari készítést, az esetleges marásokat – mégis érdemes várni a tavasz előtti időkig.

Juharok:

Mégis mit tennénk ilyenkor egy juharral? Semmit. Maximum egy bonsai kiállításra való felkészítés alkalmával tisztítjuk meg a kérgét. Semmi többet. Drótozni nem érdemes. Metszeni?! Mi biztosan nem tennénk.

Gyümölcsfák:

Velük kapcsolatban sincsen olyan teendő, ami ne várhatna tavaszig.

Hagyd má’…

Tavasztól őszig hajtod a fákat tápozással, metszéssel (a metszés elágazásra sarkallja a növényt, ami további növekedést jelent), átültetéssel, drótozással, levélmetszéssel, stb. Legalább télen had pihenjen a növény. Hagyd pihenni! Addig olvass bonsai szakirodalmat, nézz bonsai videókat, kirándulj, keress bonsai tálakat, stb…

De én minden áron…

Hát jó. Akkor pár dolgot azért érdemes betartani:

  • Gyökeret ne bánts ilyenkor.
  • Ha sebeket ejtesz, alaposan zárd le azokat.
  • Ha erős hajlításokat teszel akár a törzsbe akár az ágakba, akkor a tél további részében tedd védettebb helyre a fát, de ne hagyd, hogy meginduljon.
  • Ne legyen benn sokáig a fa, csak addig, ameddig tényleg alakítod.
  • Ne adj neki tápanyagot.
  • Csak óvatosan…

bonsai teleltetes ho snow winter (9)

Érdemes gondolni rá:

Ami nem látszik az interneten…

  • A téli bonsai alakítások halálozási rátájáról utólag sosem szól a fáma, csak az alakítást teszik közzé…
  • Nem lehet tudni, hogy az egyes alakítók rendelkeznek-e pl. hidegházzal, ahol gond nélkül teleltethetik át a növényeket…

Nálunk az idő…

  • Nálunk a telek szárazabbak és ez csak fokozza a fa sebeken keresztül történő nedvesség vesztését. A telek sokszor szelesek – ez is szárít…

Megéri?

  • Megéri egy féltve őrzött növény életét borotvaélre tenni?
  • Megéri egy korai alakítás miatt egész évben bajlódni egy legyengült növénnyel, amire a kártevők is fogékonyabbak lesznek?

Mi történik akkor, mikor ágakat hajlítunk?

  • Mikor ágakat hajlítunk, az ág egyik oldalán feszül a kéreg, a másikon torlódik. Ez akkor is így van, ha szabad szemmel nem látszik. Erősebb hajlításoknál a szállítószövetek elszakadnak, eltávolodnak egymástól. Akár kritikus mértékig lecsökkenhet a meg nem szakadt szállítószövetek száma, így a zöld tömeget nem tudja ellátni a növény.

Mi történik télen metszéskor?

  • Megállítjuk a növekedés irányát. Ez azt jelenti, hogy a legutolsó elágazási lehetőségnél kell felébredjenek az alvórügyek. Mivel a növény ilyenkor alig “pulzál”, esélyes az alvó rügyek pusztulása a téli metszést követően.

Kommentek

comments