kitsimono moss kusamono and tenpai in tokonoma display (4)

Minimál kusamono, tenpai és kakejiku. Ezekkel igyekeztünk hangulatot teremteni. Nem mindig tesz jót a növények gazdag választéka, nem mindig cél a buja aljnövényzetet bemutató illuzionizmus a kusamono – k világában. Ahogy mondani szokás – “A kevesebb néha több.” és nem csak több, de teljesen más hangulat kifejező eszköze, mint…

kitsimono moss kusamono and tenpai in tokonoma display (6)

A moha hol kiemelt, hol alárendelt szerepet kap a bonsai, a kusamono és a japánkert különféle tereiben. A moha hozzá tartozik ehhez a világhoz és magában hordozza a Mono no aware pátoszt kertészeti értelemben épp úgy mint szimbolikus “motívumként”. Jelen esetben a kevés, a kevéssel bíbelődés, az egyszerű alkotás szerepét tölti be, miközben élőlény, növény, mely ugyan úgy tálban jelenik meg, mint a kusamono beültetések döntő többsége. Ezt a kevés kis vizuális ingert két féle módon lehet tálba foglalni. Vagy egy puritán kerámiát használunk, vagy – ahogyan ebben a műfajban közkedvelt – egy a mohához képest intenzív mázat viselő edényt veszünk elő. A felvételen látható bonsai / kusamono tál enyhén irreguláris formával és egy ahhoz képest trehány és expresszív mázazással készült. Ideális kontraszt a moha szinte együgyű megjelenéséhez, mely sokféle képpen helyezhető ki display – re.

kitsimono moss kusamono and tenpai in tokonoma display (7)

A moha kusamono könnyű műfaj, ahol a hosszútávon való fenntarthatóságnak megvannak a buktatói. Ezeket persze kis odafigyeléssel könnyű átlépni, de ennek érdekében rögtön az ültetésnél szükséges az első lépést jól megtenni. Érdemes a tál aljába annyi Sphagnum – ot elhelyezni, amennyit vizes állapotában könnyen bele tudunk préselni ujjainkkal. Erre jöhet a talaj (pl. shohin akadama és tőzeg keveréke), hogy legyen kontaktja a mohának és ezt követően már csak az öntözésre kell figyelni. Tartsuk lehetőség szerint félárnyékos helyen és napközben ne, csak reggel vagy este locsoljuk bő vízzel. A fűfélék illetve gyomok kezdeményeit mindig szedjük ki óvatosan, hogy a moha felülete egységes maradhasson. Egy-két év szükséges ahhoz, hogy a moha érett moha kusamono – vá válhasson, de cserébe nincsen vele különösebb gond. Természetes, hogy termesztett mohában gondolkodunk, hiszen a megfelelő felületről a termesztett mohát nem csak könnyű felszedni, de eleve olyan talajfelületen termeszthetünk, melybe nem csak jól ágyazódik, de felszedéskor nem sértjük meg az egyébként érzékeny alsó részét.

Az elkészítést követően (ha szépen dolgoztunk vele), akkor is display – re helyezhetjük, ha még dúsulnia kéne, hiszen így is mutat, így is hozza a tőle elvárható mértékű vizuális élményt. Használhatunk hozzá nyugodtan akár több féle bonsai kiegészítőt egyszerre, ha nem visszük túlzásba, a moha érvényesülni fog.

kitsimono moss kusamono and tenpai in tokonoma display (5)

 

Kommentek

comments