equisetum tokusa kusamono es shitakusa kokedama style design (1)

Equisetum トクサ – TOKUSA – MONO vagy pontosabban Equisetum scirpoides kusamono. A szójáték abból ered, hogy a “Tokusa” japán szó zsurlót takar, ami tavak közvetlen közelében él, így tekinthető tó-kusamonónak a növényből készített “grass bonsai”. A növény kokedama előélete picit árnyalja és progresszív irányba tereli a lehetőségeket, de pont ezért választottunk hozzá egy irreguláris kusamono tálat, hogy passzoljanak a dolgok és reménykedtünk egyúttal abban, hogy mindezek kioltják egymás intenzitását és egy összhatásában klasszikusabb eredmény születik.

equisetum tokusa kusamono es shitakusa kokedama style design (2)

A shitakusa és kusamono növények világában a lápi, mocsári vagy vízi növények – külön halmazt alkotva viszonylag élesen elkülönülnek. Ennek sok esetben banális tartási okai vannak és másodsorban akár teleltetési okai is lehetnek. A ritkán látható zsurlófélék is ezen okok miatt köszönnek csak néha kiállítási egységek mellett vagy jelennek meg tokonoma térben. Sikeres tartásuk pár egyszerű praktikával megoldható, de mindenképpen szükséges lesz egy pici figyelem. Megéri a próbálkozás, hiszen példának okáért egy jól bedúsult Equisetum japonica nagy méretben eszelősen jó út önálló vagy főnövényként tokonoma hangulathoz. A következőkben egy törpezsurló féle lesz látható, mely pár éve még kokedama plant – ként élt. A múlt télen a növény tartósan átszáradt, minek következtében szinte biztosak voltunk benne, hogy már nem fog magához térni, újraéledni. Szerencsénkre nem így lett és egy védettebb helyen – a “még egy esély ” elvével történő továbbgondozás meghozta gyümölcsét. Újra indult a növény és mára már láthatóan összeszedte magát. Úgy döntöttünk a növény kokedama jellegét ugyan megtartjuk, de kusamono ill. shitakusaként neveljük tovább. Kerestünk is hozzá egy klasszikusan kusamono tálat, mely formára egy három egymásba mintázott megrogyott kerek shohin bonsai tálat képez le. Egy forma a három tálból, egy máz fogja össze a látványt, melynek mély színe és effektjei kiemelik a moha élénkzöld színét – így terelve a figyelmet a vékony kis zsurlószálakra.

Előkészítjük a kusamono tálat:

Minden művelet megkezdése előtt a legfontosabb lépés a növény rögzítésére szolgáló drót befűzése. Ezt követően a vízáteresztő nyílásba sphagnum mohát helyezünk, mely azt a célt szolgálja, hogy inkább ott tartsa a vizet a zsurlónak mint feltétlen átengedje. Ezt követően szálas-rostos tőzeget akadamával keverve helyezünk el a zsurló alá ültetőközegnek. Mikor ez megvan, a tálba behelyezett “exkokedama” rögzítése következik. Ez úgy történik, hogy a rögzítődrótot egyszerűen átfűzzük a növény saját földlabdáján, majd csavaró mozdulatokkal meghúzzuk – amíg azt nem tapasztaljuk, hogy már nem mozog lazán a tálban a növény.

equisetum tokusa kusamono es shitakusa kokedama style design (7)

 

equisetum tokusa kusamono es shitakusa kokedama style design (8)

Ha további kusamono posztokat szeretnél olvasni katt ide:

kitsimono art studio

.

FB-FindUsonFacebook-online-512

 

equisetum tokusa kusamono es shitakusa kokedama style design (9)

Kommentek

comments