a kusamono four season kitsimono (8)

A tél a lágyszárú növények esetében a növekedés teljes leállása mellett, a legtöbbször a teljes visszaszáradást is jelenti. Ebben az időszakban a barna színek és azok árnyalatai az uralkodóak, melyeket pár el nem változó növény képes feloldani (Ophiopogon, Pleioblastus, Equisetum…). A téli kusamono kompozíciók monokróm jellege eleve hozza a szezonális hatást, eleve kifejezi az aktuális évszakot. Nem kell ezért semmilyen erőfeszítést tennünk, csak élni a növény megjelenése adta lehetőségekkel.

Nyárról és őszről visszamaradt száraz barnás fakó levelek és virágszárak. Visszamaradt virág romok, álló és hosszan lefelé csüngő fűszálak, zöld mohás talajfelszínek jellemzik télen a kültéri kusamono – k sokaságát. Az elsőre élettelennek és kedvelhetetlennek tűnő téli kusamono látvány sokak számára nagyon is szerethető. Kellemüket tokoname fülkékbe rendezve, enteriőrbe illesztve szeretik. A téli időszakban – főleg a nagyobb kompozíciók esetén – kültéren is van lehetőség a szezonális előnyök hangulataival élni. Számos lágyszárú növény különösebb téli védelem nélkül is gond nélkül áttelel. A kertben a bonsai és kusamono parapeteken elrendezgetve nem csak nagyszerű fotó témák lehetnek, de kellemes hangulatelemekként ellensúlyozhatják a téli komorságot. Természetesen nem csak kültéri kusamono – k vannak. Számos olyan kusamono alapanyag tulajdonsággal rendelkező növény akad kertészetekben, mely a mi éghajlatunkon nem viseli a telet, ezért hidegházi vagy szobai körülmények között szükséges teleltetni őket.  A télen beltéren védendő és/vagy tartandó kusamono – k színvilága jóval gazdagabb. Számos gyűjteményben megtalálható közöttük megannyi páfrány féle, papirusz féle, orchidea féle, de akár fűfélék is. Különösen az orchideák és páfrányok azok, melyek folyamatos fejlődésben vannak télen is és ezek közül jelentős választási lehetőségünk van a virágzásra bírható orchideákból. Télen sem kell feledni a könnyed shitakusa – kat és kusamono – kat, sőt kokedamákat is lehet készíteni – akármilyen hideg van kinn és akármilyen hosszú a tél.


TIPP:

Mielőtt teleltetőbe kerülnének kültéri kusamono – ink, tisztítsuk meg a száraz részektől, hogy ne maradhasson rajta kisebb csiga vagy kártevő. A kültéren teleltetett kusamonokat fagymentes időben öntözzük meg.


Kommentek

comments